Mai írásom rendhagyó lesz, kicsit kitekintek a klasszikus írói világból a nem is olyan távoli történelmi múltba. Gombos László dokumentumkönyvét és szerzővé válásának útját veszem górcső alá.
Nagyon foglalkoztatott a kérdés, hogy László milyen kritikákat kapott könyvének megjelenése után. Mivel teljes mértékben tényeket és valós eseményeket tartalmaz, elgondolkodtam azon, hogy vajon mennyire volt megosztó a könyv. Úgyhogy kíváncsiságom ebbe az irányba vitte a Lacival való beszélgetést.
Laci igyekezett úgy megírni a könyvet, hogy mindvégig tartotta magát a szigorú tényekhez. A véleménye ugyan benne van a könyvben, de az csak a tényektől elkülönítve olvasható. Ő nem akart vad elméleteket gyártani a nagyobb hatás kedvéért. A téma íróinál gyakori, hogy a véleményüket tényként próbálják meg eladni, de ő ezt tudatosan kerülte. Emiatt viszont – szerencsére – nincsenek szélsőséges vélemények. Se szerelem, se negatívitás, se utálkozás nem volt benne. Viszont nagyon sok pozitív visszajelzést kapott.
Nem esett abba a hibába, hogy jóslatokba bocsátkozzon. Ez nem az ő feladata, hisz a jövőt senki sem tudja megmondani, így rögtön elkerült egy olyan helyzetet, amiből negatív visszhangok csendülhettek volna fel.
Laci a könyv megírása közben nagy hangsúlyt feketetett a humorra, ezzel is fel akarta oldani az olvasókban a feszültséget. A téma súlyossága miatt, érezte, hogy egy-egy jól elrejtett poén fogyaszthatóvá, még olvasmányosabbá teszi a könyvet. Néha jól jön egy kis szusszanásnyi idő, mielőtt belekezdene az olvasó egy másik nehéz témába. Nem mellesleg Lacinak is jól jöttek ezek a könnyedebb levegővételek, mert írás közben, ő sem vesztette el a lelkesedését a téma iránt.
Ami még érdekesebbé tette a könyvet, hogy igyekezett rengeteg pozitív eseményt is belevinni. A számos „happy end” történet bekerülése a kötetbe kellemessé és változatossá tette a dokumentumregényt. Laci egyik célja, hogy könyve inspiráló legyen a közönség számára.
Végezetül, ami még az örömteli fogadtatást eredményezte, a felhalmozott forrásanyag volt. Laci rengeteg könyvet, 167 órányi dokumentum- és hozzá kapcsolódó életrajzi film anyagot, 1200 interneten is elérhető forrásgyűjteményt olvasott/nézett át. Az ő szavaival élve „fanatikusok számára a forrásanyag átlátható, tömeges begyűjtése olyan, mint amikor a pörgettyűsapkás kisgyerek beszabadul a cukorboltba” – Laci hasonlatával teljes mértékben azonosulni tudok, aki ismer, tudja, hogy élek-halok az édességért.
A Hidegháború és még 30 év a Smaragd kiadó gondozásában 2021-ben jelent meg. 2022-ben Laci egy bővített kiadással készül a lelkes olvasóközönségnek. Kacérkodik a gondolattal, hogy jövőre egy még inkább kibővített könyvvel örvendezteti meg olvasóit. Reméljük, így lesz, és még sok hasznos információval kápráztat el minket.
A hidegháborús történelemkönyv sikerében sosem kételkedett, mert a valóság írja a legjobb történeteket.Kép: Smaragd kiadó
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése