Gyönyörűen megfogalmazott gondolatok fájdalmas és boldog pillanatokról, régmúlt idők emlékeiről.
Egyik kedvenc könyvem, Móricz Zsigmond Árvácskája jutott eszembe olvasás közben, itt is hasonló világ jelenik meg.
Nagy Eszter: Életünk harcai
Tartalom:
Akiket az ég egymásnak szánt, azoknak földi útját ember szét nem választhatja. Így tartja a régi mondás. De vajon valóban így van ez?
Juliska szegény falusi lány, özvegy édesanyja házasságaiból több édes- és féltestvérrel. Szigorú szeretetben nevelkedik, zsenge korától dolgoznia kell. Ferenc árva fiú, akit nevelőszülei az árvaházból ingyencselédnek vesznek ki, a szeretetet azonban nem ismeri.
Gyermekkorukban találkoznak először, ám ez a találkozás hosszú időre az egyetlen marad… Juliskát édesanyja gazdag kulákfiú feleségéül szánja, örülve lánya jó szerencséjének, nem törődve azzal, hogy az iszonyodik a vőlegényjelölttől, és akkor már mást szeret – Ferencet, akiről azonban csak titokban álmodozhat. Ám a sors szeszélyes.
Kitör a háború, a vőlegényt az SS sorozza be, míg Ferencet a magyar hadsereg: egyikük élvezi az öldöklést, a kegyetlenkedést, míg a másik a legembertelenebb körülmények között tesz tanúságot emberségéről.
Vajon hogyan pördül a sors kereke, ki tér haza Juliskához? A gyűlölt vőlegény, vagy a szívből szeretett árva fiú?
Véleményem:
5/5
Több évet fog át a történet, az elején a főszereplő Juliskát és Ferencet még gyermekként ismerhetjük meg.
Láthatjuk milyen nehézségeken mennek keresztül, hogy a megélhetés miatt már gyermekként munkába kell állniuk.
Később Juliska választás elé kerül, vagy belemegy a kényszerházasságba és anyagi jólétben él, vagy az igaz szerelmét válassza, akivel viszont szegénység várna rá.
Aztán a háború mindent megváltoztat.
Végignézhetjük a szereplők viszontagságos életét a háború alatt, milyen sebeket kapnak, hogy azok hogyan gyógyulnak be a szerelem segítségével, hogy a harcmezőkről hazatérők miként találnak megnyugvást.
Még most is a hatása alatt vagyok ennek a történetnek, amit szerintem mindenkinek érdemes lenne elolvasni, főként a mai középiskolásoknak.
Itt lehet a szerzőt megtalálni:
Itt lehet a könyvet beszerezni:
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése